Young bowls stars to fore in Proteas squads

THE accent is on youth as under-25 lawn bowls stars Pierre Breitenbach of North West and Tracy-Lee Botha of Central Gauteng have been thrown into the deep end by the national selectors as new caps in the Proteas sides to meet Namibia and for the yearly African States tournament in Swaziland next month.

THE accent is on youth as under-25 lawn bowls stars Pierre Breitenbach of North West and Tracy-Lee Botha of Central Gauteng have been thrown into the deep end by the national selectors as new caps in the Proteas sides to meet Namibia and for the yearly African States tournament in Swaziland next month.

Both are regarded as key players for South Africa over the next 10 years. Durban advocate Reagan Jacobus, who has shown great form, is again selected after his debut against England earlier this year.

The following sides and squads have been named by the SA bowls selectors for 2009-2010:

Proteas for the African States Tournament in Swaziland: Men: Fours: R Donnelly (C Gauteng), S Milligan (P Natal), P Breitenbach (NW), R Jacobus (P Natal); pairs: W Perry (S Free State)/Jacobus; trips: Donnelly, Milligan, Breitenbach; singles: Perry.

Women: S Nel (Sables), S Steyn (Boland), T-L Botha (C Gauteng), Sylvia Burns (WP); Steyn/Botha; trips: Nel, H Grundlingh (P Natal), Burns; singles: Grundlingh.

Proteas to meet Namibia in Johannesburg: Open Men trips: G Baker (C Gauteng), P Breitenbach (NW), J Du Plessis (C Gauteng); pairs: R Donnelly (C Gauteng)/R Jacobus (P Natal); singles: W Perry. Seniors: R Palmer (NW), B Ireland (C Gauteng), J Ravenscroft (C Gauteng); pairs: B Smith (WP), E Fann (Kingfisher); singles: M Marnewick (Sables).

Women: S Nel (Sables), B Rossouw, S Burns (WP); S Steyn (Boland)/T-L Botha (C Gauteng); H Grundlingh (P Natal). Reserves: P Landau (C Gauteng), J Jones (E Gauteng), E Kruger (Gauteng N).

Seniors: L Victor (Gauteng N), B Webb (E Gauteng), L Odendaal (Border); B Katz (Gauteng N)/W Bonthuys (C Gauteng); E Van Coller (E Gauteng). Reserves: F George (WP), J Atkinson (C Gauteng), T Bryce (Boland), B Beamson (P Natal).

Open SA Masters: Men: B Dixon jnr (E Gauteng), J Evans (WP), W Perry (S Free State), R Jacobus (P Natal), J du Plessis (C Gauteng), S Milligan (P Natal), G van Rensburg (C Gauteng), P Breitenbach (NW), G Baker (C Gauteng), B Radloff (S Cape), R Donnelly (C Gauteng), N Muvhango (Sables), G Vermeulen (P Natal), W York (S Free State), M Esmond-White (E Gauteng), B Robinson (Natal Inland).

Women: H Grundlingh (P Natal), S Burns (WP), J Jones (E Gauteng), S Nel (Sables), P Landau (C Gauteng), C Webb (C Gauteng), E Kruger (Gauteng N), E Steyn (C Gauteng), S Steyn (Boland), T-L Botha (C Gauteng), H Gevers (KZN), B Webber (P Natal), B Rossouw (S Free State), L Longmore (Sables), G Moodley (N Cape), B Nobin (Natal Inland). Reserves: L Larking (P Natal), N Roos (KZN), V Beretta (Limpopo), H Pembroke (C Gauteng).

Junior Masters Men: S Lotter (C Gauteng), J Meyer (E Province), E Ferreira (WP), M O'Connor (Gauteng N), A Caldwell (P Natal), C Potgieter (Border), Z Roets (S Free State), S De Jager (Boland), S Van Vuuren (Gauteng N), A Barrow (E Gauteng), W Esterhuizen (WP).

Women: P van Aswegan (Mpumalanga), D Rosenblatt (E Province), R Tingle (E Gauteng), H Muller (NW), N Spring (S Free State), J Koekemoer (N Cape), J Du Toit (WP), J J Van Rensburg (WP), M Valentine (WP), B Clarke (P Natal), L Strachan (E Gauteng), D Phelane (NW).

Senior Masters Men: E Fann (Kingfisher), B Ireland (C Gauteng), G Smith (E Province), O Fine (C Gauteng), J Clark (P Natal), R Palmer (NW), M Marnewick (Sables), W Du Plooy (Gauteng N), J Ravenscroft (C Gauteng), D Du Plessis (Boland), B Smith (WP), R Croly (E Province).

Women: B Webb (E Gauteng), E Van Coller (E Gauteng), W Bonthuys (C Gauteng), J Atkinson (C Gauteng), L Victor (Gauteng N), F George (WP), G Van Nirkelen-Kuyper (Kingfisher), L Odendaal (Border), B Katz (Gauteng N), C Grondein (P Natal), T Bruce (Boland), B Beamson (P Natal). Reserves: P Stallwood (WP), M Theron (P Natal), T Steenkamp (KZN), I Jooste (Gauteng N).

Gold Squad: Men: B Dixon jnr (E Gauteng), J Evans (WP), W Perry (S Free State), R Jacobus (P Natal), J du Plessis (C Gauteng), S Milligan (P Natal), P Breitenbach (NW), G Baker (C Gauteng), R Donnelly (C Gauteng), N Muvhango (Sables), G Vermeulen (P Natal, B Robinson (Natal Inland).

Women: H Grundlingh (P Natal), S Burns (WP), J Jones (E Gauteng), S Nel (Sables), P Landau (C Gauteng), C Webb (C Gauteng), E Kruger (Gauteng N), S Steyn (Boland), T-L Botha (C Gauteng), B Rossouw (S Free State), G Moodley (N Cape), B Nobin (Natal Inland). Reserves: L Larking (P Natal), N Roos (KZN), H Pembroke (C Gauteng).

Silver Squad: Men: S De Jager (Boland), W Esterhuizen (WP), S Lotter (C Gauteng), J Meyer (E Province), M O'Connor (Gauteng N), C Potgieter (Boland), Z Roets (S Free State), S Van Vuuren (Mpumalanga).

Women: P van Aswegan (Mpumalanga), D Rosenblatt (E Province), R Tingle (E Gauteng), H Muller (NW), N Spring (SFS), J Du Toit (WP), M Valentine (WP), D Phelane (NW).

Elite Squad (U-25): Men: L-A Arnolds (WP), P Briel (Sables), A Barrow (E Gauteng), A Caldwell (P Natal), P Cronje (NW), S Elliott (WP), A Greyling (SFS), J Jacobs (P Natal), J Key (S Free State), D Mitchell (Gauteng N), J Oosterberg (C Gauteng), F Rossouw (Gauteng N), B Starke (NW), B Steyn (N Free State), E Ferreira (WP), R Wiid (SFS).

Women: B Clark (P Natal), B Nkomo (C Gauteng), T Williams (E Gauteng), A Parks (C Gauteng), Z Ramjee (WP), C Camara (C Gauteng), M De Villiers (S Cape), L Jordan van Zyl (Limpopo), B Holman (Sables), J Jacobs (Sables), J Haywood (S Cape), JJ Van Rensburg (WP), J Koekemoer (N cape), L Strachan (E Gauteng), Q Thembane (NW), Boitumelo Motabo (NFS). - Sapa

X