Davis Cup Results

Argentina 3 Netherlands 0 -

Argentina 3 Netherlands 0 -

Friday - Juan Ignacio Chela (ARG) bt Jesse Huta Galung (NED) 6-2, 2-6, 6-2, 6-7 (4/7), 6-2

Saturday - Juan Monaco (ARG) bt Thiemo De Bakker (NED) 6-1, 6-2, 7-6 (7/1) Saturday - Martin Vassallo Arguello/Lucas Arnold Ker (ARG) bt Roger Wassen/Jesse Huta Galung (NED) 6-4, 7-5, 6-3

Czech Republic 2 France 1

Friday - Tomas Berydch (CZE) bt Gilles Simon (FRA) 7-6 (7/3), 4-6, 7-6 (7/2), 6-3 Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bt Radek Stepanek (CZE) 7-5, 6-2, 7-6 (7/1)

Saturday - Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) bt Richard Gasquet/Michael Llodra (FRA) 6-3, 1-6, 6-4, 6-

USA 2 Switzerland 1

Friday - Stanislas Wawrinka (SUI) bt James Blake (USA) 3-6, 6-4, 6-3, 7-6

(7/3) Andy Roddick (USA) bt Marco Chiudinelli (SUI) 6-1, 6-3, 7-6 (7/5) Saturday - Bob Bryan/Mike Bryan (USA) bt Yves Allegro/Stanislas Wawrinka (SUI) 6-3, 6-4, 3-6, 7-6 (7/2)

Croatia 3 Chile 0

Friday - Mario Ancic (CRO) bt Nicolas Massu (CHI) 6-3, 6-3, 7-6 (7/4) Marin Cilic (CRO) bt Paul Capdeville (CHI) 6-1, 6-2, 6-1

Saturday - Mario Ancic/Marin Cilic (CRO) bt Nicolas Massu/Paul Capdeville (CHI) 6

Sweden 2 Israel 1

Friday - Thomas Johansson (SWE) bt Harel Levy (ISR) 6-7 (3/7), 6-4, 7-5, 4-6, 8-6 Dudi Sela (ISR) bt Andreas Vinciguerra (SWE) 4-6, 6-3, 3-6, 6-3, 11-9 Saturday Simon Aspelin/Robert Lindstedt (SWE) bt Amir Hadad/Andy Ram (ISR) 6-4, 1-6, 7-6 (7/4), 6-4

Romania 1 Russia 2

Friday - Marat Safin (RUS) bt Victor Crivoi (ROM) 7-6 (7/5), 6-4, 6-4

Mikhail Youzhny (RUS) bt Victor Hanescu (ROM) 6-4, 6-2, 6-4

Saturday - Marius Copil/Horia Tecau (ROM) bt Marat Safin/Dmitry Tursunov (RUS) 4-6, 6-7 (2/7), 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), 6-4

Garmisch-Partenkirchen (hard - indoors)

Germany 2 Austria 1

Friday - Stefan Koubek (AUT) bt Rainer Schüttler (GER) 6-4, 7-5, 5-7, 6-2

Philipp Kohlschreiber (GER) bt Jurgen Melzer (AUT) 6-7 (4/7), 4-6, 6-4, 6-3, 6-3

Saturday - Nicolas Kiefer/Philipp Kohlschreiber (GER) bt Julian Knowle/Alexander Peya (AUT) 6-3, 7-6 (8/6), 3-6, 6-4

Saturday - David Ferrer (ESP) bt Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-3, 7-6 (7/4) Rafael Nadal (ESP) bt Janko Tipsarevic (SRB) 6-1, 6-0, 6-2

Viktor Troicki/Nenad Zimonjic (SRB) bt Tommy Robredo/Feliciano Lopez (ESP) 7-6 (7/5), 6-4, 7-6 (9/7)

South Africa 3 Macedonia 0

Friday - Izak van der Merwe (RSA) bt Pedrag Rusevski (MKD) 2-6, 6-2, 6-2, 6-4

Rik de Voest (RSA) bt Lazar Magdincev (MKD) 6-3, 6-2, 6-1

Saturday - Rik De Voest/Jeff Coetzee (RSA) bt Lazar Magdincev/Predrag Rusevski (MKD) 6-1, 7-6 (7/1), 6-2

Saturday Potito Starace (ITA) bt Dominik Hrbaty (SVK) 6-1, 6-2, 6-4

Great Britain 0 Ukraine 3

Friday - Illya Marchenko (UKR) bt Josh Goodall (GBR) 7-6 (7/2) 7-6 (7/5) 7-6

(7/5) Sergiy Stakhovsky (UKR) bt Chris Eaton (GBR) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Saturday - Sergei Bubka/Sergiy Stakhovsky (UKR) bt Colin Fleming/Ross Hutchins (GBR) 6-4, 3-6, 6-3, 5-7, 6-4

Sunday - Josh Goodall (GBR) v Sergiy Stakhovsky (UKR) Chris Eaton (GBR) v Illya Marchenko (UKR) At Liege (clay - indoors) Belgium 3 Poland 0

Friday - Kristof Vliegen (BEL) bt Michal Przysiezny (POL) 1-6, 6-3, 6-4, 1-6, 6-3 Xavier Malisse (BEL) bt Jerzy Janowicz (POL) 7-6 (7/2), 6-3, 6-3

Saturday - Steve Darcis/Olivier Rochus (BEL) bt Marcin Matkowski/Grzegorz Panfil (POL) 6-3, 7-6 (7/1), 6-3

Colombia 3 Uruguay 0

Friday - Alejandro Falla (COL) bt Marcel Felder (URU) 6-4, 6-0, 6-7 (4/7), 6-3 Santiago Giraldo (COL) bt Federico Sansonetti (URU) 6-4, 7-5, 6-1

Saturday - Juan-Sebastian Cabal/Alejandro Falla (COL) bt Ariel Behar/Marcel Felder (URU) 6-3, 5-7, 7-6 (8/6), 6-4

Canada 2 Ecuador 1

Friday - Nicolas Lapentti (ECU) bt Frederic Niemeyer (CAN) 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/4) Frank Dancevic (CAN) bt Giovanni Lapentti (ECU) 6-4, 6-4, 7-5

Saturday - Daniel Nestor/Frederic Niemeyer (CAN) bt Giovanni Lapentti/Nicolas Lapentti (ECU) 6-4, 6-3, 6-3

Thailand 1 Australia 2

Friday - Lleyton Hewitt (AUS) bt Kittipong Wachiramanowong (THA) 6-3, 6-2, 6-1 Danai Udomchoke (THA) bt Brydan Klein (AUS) 6-2, 6-2, 7-5

Saturday - Carsten Ball/Chris Guccione (AUS) bt Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana (THA) 7-6 (7/3), 6-4, 6-4

India 2 Taiwan 1

Friday - Somdev Dewarman (IND) bt Ti Chen (TPE) 7-5, 6-4, 6-4

Lu Yen-hsun (TPE) bt Rohan Bopanna (IND) 7-6 (7/2), 6-2, 6-2

Saturday - Leander Paes/Mahesh Bhupathi (IND) bt Yi Chu-huan/Yang Tsung-hua (TPE) 6-4, 7-6 (7/0), 6-7 (2/7), 6-2

Japan 3 China 0

Friday - Go Soeda (JPN) bt Zeng Shaoxuan (CHN) 6-2, 7-6 (7/4), 6-3

Kei Nishikori (JPN) bt Zhang Ze (CHN) 6-4, 7-5, 6-2

Saturday - Takao Suzuki/Satoshi Iwabuchi (JPN) bt Zeng Shaoxuan/Zhang Ze (CHN) 6-2, 6-3, 6-2

Uzbekistan 2 South Korea 1

Friday - Lee Hyung-Taik (KOR) bt Farrukh Dustov (UZB) 7-5, 7-6 (10/8), 6-4

Denis Istomin (UZB) bt Im Kyu-Tae (KOR) 6-3, 6-2, 6-4

Saturday - Farrukh Dustov/Denis Istomin (UZB) bt Im Kyu-Tae/Lee Hyung-Taik (KOR) 2-6, 6-2, 3-6, 6-3, 6-4 - Sapa-AFP

X