SA university team eager to defend their title

Mcelwa Nchabeleng

Mcelwa Nchabeleng

University Sport South Africa (Ussa's) team left for Kampala, Uganda, at the weekend confident that their athletes will defend the Federation of African University Sports title.

The tournament gets under way today and ends on July 16.

The team comprises 58 women and 59 men who will compete against students from around the continent.

South Africa scooped 53 gold medals, 45 silver and 30 bronze when they hosted the biennial event in Pretoria in 2006.

The team includes:

Track and field (men) - Bernadus Crous (javelin), Dean Brummer (shot put, discus), Donovan Snyman (high jump), Elisa Langenhoven (high jump), Johann Hannekom (400m hurdles), Kagisho Kumbane (100m and 200m), Keenan Watson (long jump), Lungisa Mdedelwa (10000m), Michael Tlhoro (3 000m steeplechase), Philippus, Janse van Renseburg (javelin), Sidwell Mithi (400m), Warren Hendricks (800m), Wiekus Jonck (400m hurdles)

Track and field (women) - Arista Hefer (200m, 400m), Arline Muller (triple jump), Erika Kleinhans (400m hurdles), Este de Jager (1 500m, 5 000m), Gerlize de Klerk (javelin), Janine Webber (long jump), Mandie Brandt (800m), Marike Steyn (triple jump), Michelle Hopkins (10km walk), Rene van der Merwe (high jump), Rone Reynecke (800m), Ruzanne Harris (10km walk), Thandi Malindi (3000m steeplechase)

Football (men) - Anele Noqazo, Ayanda Ndlovu, Bathabile Letsoalo, Boalefa Pule, Edwin Lekgabe, Lawrence Mosiane, Michael Mkhize, Mlungisi Ntuli, Moeketsi Sello, Msekeli Mvalo, Percy Bassie Moloi, Rantsatsa Mamateia, Sebayane Nhlapo, Sidabonga Ngubane, Siphamandla Mabesi, Lehlohonolo Majoro, Thabani Sithole, Thabiso Mahlasela

Football (women) - Gabisile Hlumbane, Keneilne Mathbela, Koleka Makanda, Lebogang Thobejane, Lerato Ngkapele, Lindiwe Makhanya, Mapotlakele Maswerumle, Nombuso Africander, Nomfundo Mchunu, Nompumelelo Mkhize, Nondyebo Mgudu, Ntombifuthi Mncwango, Phumza Ngxila, Sanah Mollo, Simphiwe Dludlu, Siphokazi Mabece, Thabile Wilima, Zinhle Shazi

Table tennis (men) - Mlungisi Mabendla, Sulaiman Osman, Seshupo Kgabi

Table tennis (women) - Arisha Maderee, Keabetswe Nyakatau, Lucia Gaearwe, Masego Mooketzi

Tennis (men) - Lee de Waal, Marquin Strauss, Tendani Ramulifho

Tennis (women) - Nthabiseng Phala, Renscha Luttig

Volleyball (men) - Elias Thekiso, Isaac Maleka, Muziwandle Dlamini, Nathan Earnest, Patrick Klostermann, Quellin Govender, Sandile Mabaso, Thabiso Lekoloane, Themba Rabi, Wade Kerspuy, Yugen Govender

Volleyball (women) - Ashlynn Carelse, Charlette Tiloke, Denise Pillay, Kearabeste Diakanyo, Monette Mambana, Nicolete Tiloke, Nthabiseng Morifi, Portia Phala, Refilwe Diakanyo, Zandy Erasmus, Glynis de Long

Ilhaam Groenewald is the chef de mission and Mmbulaheni Nematandani is the deputy chef de mission.

X