l Toyin Akinosho, Africa Oil and Gas Report, Nigeria;
l Toyin Akinosho, Africa Oil and Gas Report, Nigeria;
l Nicola de Chaud, Backyard Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Mary Corrigall, Sunday Independent, South Africa;
l Irene Ndzana Fouda, Cameroon Radio Television, Cameroon;
l Albert Gachiri, Nation TV, Kenya;
l Adri Kotzé, A² Media Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Anna-Maria Lombard, A² Media Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Diana Lucas, Diana Lucas Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Esther Mbondo, Medeva, Media Development in Africa for Kenyan Broadcasting Corporation, Kenya;
l Charity Mutinta Mboozi, Catholic Media Services TV Studios for Zambia National Broadcasting Corporation, Zambia;
l Selma Mhaoud, 2M TV, Morocco;
l Tsvangirayi Mukwazhi, Freelance, The Zimbabwetimes.com, Zimbabwe;
l Richard M Kavuma, The Weekly Observer, Uganda;
l Wamunyima Muwana, Zambia News and Information Services for Zambia National Broadcasting Corporation, Zambia;
l Steve Mwei, Nation TV, Kenya;
l Kaizer Ngwenya, DRUM, South Africa;
l Justus Nwakanma, Sunday Champion, Nigeria;
l Boni Odinga, Kenyan Television Network, Kenya;
l Jessica Pitchford, Special Assignment, SABC, South Africa;
l Reginald Richardson, Botswana Television, Botswana;
l Musa Saidykhan, The Independent, Gambia
l Odette Schwegler, Backyard Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa
l Arao Valoi, Meianoite , Mozambique;
l Mandy Wiener, Talk Radio 702 , South Africa;
l James Wokabi, The Sunday Standard , Kenya; and l Alain Zongo, L'Observateur Paalga , Burkina Faso
Finalists from 12 countries were:
l Toyin Akinosho, Africa Oil and Gas Report, Nigeria;
l Toyin Akinosho, Africa Oil and Gas Report, Nigeria;
l Nicola de Chaud, Backyard Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Mary Corrigall, Sunday Independent, South Africa;
l Irene Ndzana Fouda, Cameroon Radio Television, Cameroon;
l Albert Gachiri, Nation TV, Kenya;
l Adri Kotzé, A² Media Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Anna-Maria Lombard, A² Media Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Diana Lucas, Diana Lucas Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa;
l Esther Mbondo, Medeva, Media Development in Africa for Kenyan Broadcasting Corporation, Kenya;
l Charity Mutinta Mboozi, Catholic Media Services TV Studios for Zambia National Broadcasting Corporation, Zambia;
l Selma Mhaoud, 2M TV, Morocco;
l Tsvangirayi Mukwazhi, Freelance, The Zimbabwetimes.com, Zimbabwe;
l Richard M Kavuma, The Weekly Observer, Uganda;
l Wamunyima Muwana, Zambia News and Information Services for Zambia National Broadcasting Corporation, Zambia;
l Steve Mwei, Nation TV, Kenya;
l Kaizer Ngwenya, DRUM, South Africa;
l Justus Nwakanma, Sunday Champion, Nigeria;
l Boni Odinga, Kenyan Television Network, Kenya;
l Jessica Pitchford, Special Assignment, SABC, South Africa;
l Reginald Richardson, Botswana Television, Botswana;
l Musa Saidykhan, The Independent, Gambia
l Odette Schwegler, Backyard Productions for Carte Blanche, M-Net, South Africa
l Arao Valoi, Meianoite , Mozambique;
l Mandy Wiener, Talk Radio 702 , South Africa;
l James Wokabi, The Sunday Standard , Kenya; and l Alain Zongo, L'Observateur Paalga , Burkina Faso